| 8:30 | Velkomstkaffe, registrering og mingling |
|
|
| 9:00 |
Innledning Vjosa er kursleder og vil følge oss hele kursdagen. Hun vil i innledningen gi oss grunleggende innføring i AI, inkludert dets komponenter og hvordan AI blir brukt i juridiske sammenhenger.
Utreder Vjosa Maxhuni
Oslo tingrett, Oslo |
|
|
| 9:15 |
Status og trender for legal tech i Norge Foredraget tar utgangspunkt i UiOs rapport "Mapping Legal Tech in Norway» (2023), som gir et overblikksbilde over rettsteknologi i Norge ved årsskiftet 2022/23. Siden dette har vi sett ulike forsøk på å integrere generativ KI med legal tech, men dette reiser flere nye spørsmål.
Professor Tobias Mahler
UiO, Institutt for privatrett, Oslo |
|
|
| 9:45 | Pause |
|
|
| 10:00 |
Innføring i kunstig intelligens I denne presentasjonen vil Jens Osberg, jurist og teknolog i Digitaliseringsdirektoratet forklare hva KI er og hvordan det fungerer på en måte som er forståelig for alle, uavhengig av teknisk bakgrunn. Jens skal særlig fokusere på store grunnmodeller, med ChatGPT som hovedeksempel. Deltakerne vil få innsikt i mekanismene som ligger til grunn i en stor grunnmodell, slik som pre-trening, finjustering, samt hvordan språkmodeller kan knyttes til eksisterende tekstdatabaser ("RAG - Retrival Augmented Generation").
Seniorrådgiver, jurist, og teknolog Jens Andresen Osberg
Digitaliseringsdirektoratet, Oslo |
|
|
| 10:45 | Pause |
|
|
| 11:00 |
Regulering av kunstig intelligens Det uttales stadig nokså generelt at "kunstig intelligens må reguleres". Hvilken type regulering siktes det til, og trenger vi det? I denne presentasjonen får du høre om utgangspunkter for regulering av KI, hvilke regelverk som setter rammer for KI i dag, EUs kommende KI-forordning, og behovet for nasjonal regulering i Norge.
Seniorrådgiver, jurist, og teknolog Jens Andresen Osberg
Digitaliseringsdirektoratet, Oslo |
|
|
| 11:45 | Lunsj |
|
|
| 12:45 |
AI: Avmystifisering og Innføring - panelsamtale Sammen med ekspertpanelet bestående av Dan Sørensen og Jens Andresen Osberg, vil Vjosa se nærmere på:
Chief Digital Officer, advokat Dan Sørensen
Advokatfirmaet Selmer AS, Oslo
Spesialrådgiver Naomi Lintvedt
Juridisk avdeling, Skattedirektoratet, Oslo
Utreder Vjosa Maxhuni
Oslo tingrett, Oslo |
|
|
| 13:45 | Pause |
|
|
| 14:00 |
Hva bør jurister vite om generativ AI og hvordan kan det brukes i deres arbeidshverdag? Gjennom to timer vil Knut-Magnar gi grunnleggende innsikt i teknologien, en perfekt grunnmur til egen utforskning og forståelse av utviklingen fremover. Videre vil han gå dypere inn i hvordan vi jurister kan komme i gang med bruken, utvikle en grunnkunnskap om hvordan man kan få relevant hjelp i hverdagen gjennom god prompting. I løpet av kurset vil du få innsikt i følgende temaer:
Innsikt i hvordan man kan finne bruksområder i sitt daglige arbeid
Partner Knut-Magnar Aanestad
Concide AS, Oslo |
|
|
| 14:45 | Pause |
|
|
| 15:00 |
Hva bør jurister vite om generativ AI og hvordan kan det brukes i deres arbeidshverdag? Forts.
Partner Knut-Magnar Aanestad
Concide AS, Oslo |
|
|
| 15:45 | Takk for i dag! |
|